Malý závod míru a 53. let jeho trvání

Až budete tyto řádky číst v materiálech 52. ročníku Malého závodu míru, bude se psát květen 2023, konkrétně 26. – 28. 5. 2023. Tento text však vzniká koncem roku 2022. Pracovat musíme v předstihu, protože kdo to ví, a ze zúčastněných je to většina, co to je uspořádat etapový závod, dá nám za pravdu. Termín, jak čtete výše, byl stanoven a předpokládáme, že nás jako v minulosti nezasáhne „vyšší moc“ a nebudeme muset termín měnit. Protože jsme v minulých dvou letech podobnou situaci zažili, víme, co to obnáší, a proto se tomu chceme vyhnout. Termín byl zadán do kalendáře akcí s požadavkem zasazení do Českého poháru startujících hlavních kategorií, tj. starcích žáků a kadetek. Mezinárodní účast budeme zajištovat od ledna 2023. Pro sténáme tísní před závodem jsme účast zajišťovali od uvedeného data.

Závod sám má bohatou historii, která je popsána ve všech dosavadních materiálech. Také jenom krátce. Zakladatel závodu dr. Karel Dřevínek na myšlenku udělat závod pro nejmladší cyklisty přišel v roce 1970 a již o rok později se jel první ročník. Technika, myšleno jízdní kola byla s dnešním stavem nesrovnatelná. Těžko odhadnout, kolik dnešních závodníků by na dobové technice bylo schopno závodit. Ale život a vývoj jde ve všech směrech dopředu, a tak peloton cyklistů dnes vypadá tak, jak vypadá. Závod byl od prvního ročníku pořádán na východočeských silnicích, později, v osmdesátých letech zavítalo několikrát do Polska. Byl to krásný závod a jeho účastníci, alespoň se kterými hovoříme, byli s jeho organizací a průběhem spokojeni.

Společenské změny v roce 1989 ovlivnili vše, co do té doby bylo obvyklé, a tak byl ovlivněn i tento závod. Hrozil mu zánik. Tomu však zabránil Cyklistický klub Lanškroun, tehdy cyklistický oddíl, tím i převzal otěže závodu a tím veškeré povinnosti pořadatele. Hlavními tahouny těchto počátků byli pánové Chládek a Dvořák. Míli radu spolupracovníků, ale vyjmenovávat je nebudeme. S radou z nich se setkáváte dodnes.

Závod postupně měnil a zlepšoval podmínky konání tak, že dosáhl úrovni posledních let, tuto úroveň většina z Vás zná, proto pouze jednu větu. Sami ji hodnotíme jako dobrou, a to vycházíme z ohlasu účastníku.

V souřadné sestavě chceme dosáhnout na 52. ročník, ovšem za podmínky, žže budeme živí a hlavně zdraví. Potom by měla být hybnou silou mladší generace pořadatelů.

Naším cílem je připravit kvalitní sportovní zážitek pro cyklisty v duchu FAIR PLAY, propagovat tím cyklistiku, město Lanškroun a Pardubický kraj. Však také jako pořadatelé máme velkou podporu jak od města, tak od kraje. Nejen od nich, ale i od ČSC a podnikatelů a společností, o kterých se dočtete v této brožurce. Je nám jasné, že nás osekávají i problémy, ale chceme si s nimi, jako každoroční poradit ku prospěchu věci. Jubilejní 50. ročník přivítal navzdory Covidu a přeložením termínu na konec léta více než 130 cyklistů a cyklistek + jejich doprovod. Také řadu významných hostů, jejich jména byla různými způsoby zveřejňována. Následující 52. ročník však musíme vzhledem k ekonomické situaci pojmout poněkud skromněji.

Chceme na závěr říci, že až budou stát závodníci 26. 5. 2023 na lanškrounském náměstí na startu 1. etapy, tento článek by vypadal asi trochu jinak. Ale je připravován koncem roku 2022 a tak je takový, jaký je.

Dekujeme všem institucím, společnostem a jednotlivcům, kteří nám dosud pomáhali a jsou ochotni v této podpoře pokračovat.

Za Cyklistický klub Lanškroun

Jiří Dvořák
předseda